Tréninkový systém TrainingPeaks
V aktuálních časech omezeného pohybu a styku je velmi těžké udržet sportovce ve výborné kondici. Trenéři ztratili možnost každodenního kontaktu se svými svěřenci, a proto je třeba sáhnout po moderních technologiích, které mohou přesně v takové době výrazně pomoci. Jedním z těchto pomocníků je tréninkový systém TrainingPeaks umožňující plánování tréninků s okamžitou zpětnou vazbou o jeho plnění. Trenér, tak může velice snadno naplánovat sportovci tréninkový plán a obratem vidí, jestli vůbec sportovec tréninky plní, ale především v jaké kvalitě. Pokud by Vás o TrainingPeaks zajímalo více, dočtěte článek až do konce. *
Virtuální tréninky a závody Rouvy
Protože se teď nejvíce trénuje v bezpečí domova na všelijakých trenažerech simulujících více, či méně reálnou jízdu, velkou oblibu také získaly různé systémy umožňující vzájemné soupeření na dálku. Jedním z nich je Rouvy. Před pár dny proběhl první ze seríe plánovaných závodů, kterého se učastnili i někteří naši svěřenci. Konrétně Robert Hula se dokázal i velice slušně prosadit. Na krátké verzi trati Šumavského maratonu se mohl porovnat s českou mtb špičkou a dokončil jako 5.
*Když nemůžeme trénovat společně, pomohou nám technologie:
To, že mít nad svěřencem každodenní dohled, vidět jeho projev přímo při sportovní činnosti a moct okamžitě ovlivňovat tréninkové zatížení nic nenahradí, mi nejspíše dosvědčí každý trenér, ale co dělat v případě, když to například za zcela výjimečného stavu nelze?
Přesně v tento okamžik nám mohou výrazně pomoci moderní technologie. Konkrétně jde o moderní online tréninkovou platformu TrainingPeaks. Jedná se o pomocníka, na kterého lze nahlížet z několika pohledů. Ze strany trenéra jde o rozhraní, kde může vytvořit pro svého sportovce, nebo skupinu sportovců tréninkový plán na určité období. Sportovec se pod svým přihlášením k tomuto plánu dostane a snaží se jej plnit jak nejlépe dokáže. Následně data získaná v průběhu plněného tréninku odchází jako zpětná vazba k trenérovi, který může následně vyhodnotit míru splnění tréninku a navíc sledovat vývoj těchto dat v dlouhodobějším horizontu. Systém navíc umí pracovat s mnohými metrikami určujícími jak objem tréninku, tak i jeho intenzitu a případný dopad na organismus jako jsou tepová frekvence, výkon, nebo velmi moderní saturaci kyslíku. Díky této obrovské škále sledovaných ukazatelů lze tento nástroj využít jak pro velmi mladé sportovce, tak pro vyspělé profesionály.
Martin Řehák